Wykładziny PCV – dlaczego są tak popularne?

Wykładziny PCV – dlaczego są tak popularne?

Wykładziny PCV stosowane są przy wykańczaniu zarówno podłogi, jak i ścian. Bardzo dużą zaletą wykładziny winylowej jest możliwość wyboru spośród szerokiej gamy kolorów i bogatego wzornictwa. Obecnie wykładzina winylowa to rozwiązanie coraz bardziej popularne, także w odmianie panelowej lub pod postacią płytek. Jej zaletą jest fakt, że może ona imitować każdy materiał – np. parkiet lub gres. Co jeszcze wyróżnia wykładziny PCV?

 

Wykładzina winylowa – co ją wyróżnia i gdzie może być zastosowana?

Nie można przejść obojętnie obok zalet, jakimi charakteryzują się wykładziny PCV. Na ich popularność wpływa między innymi fakt, że są odporne na zabrudzenia i uszkodzenia.  Ponadto – w zależności od klasy ścieralności – podłogi winylowe są bardzo wytrzymałe w zakresie codziennej eksploatacji. Prawidłowo zamontowane mogą wytrzymać długie lata, nawet przy bardzo dużym obciążeniu. Podłoga taka jak wykładziny Tarkett jest najczęściej wykorzystywana w pomieszczeniach szpitalnych, kuchniach, przychodniach i pomieszczeniach przemysłowych.

 

Wykładziny PCV – które z nich są najlepsze?

Wykładziny elastyczne dzielą się na dwie kategorie.

Pierwszą z nich są wykładziny jednorodne, nazywane również jednowarstwowymi. Składają się one z jednej warstwy tego samego materiału. Dzięki temu nawet bardzo duże obciążenie wykładziny nie spowoduje jej przetarcia.

 

Drugim rodzajem są wykładziny heterogeniczne złożone z kilku warstw – te dostępne są w ograniczonej ilości wzorów. To przede wszystkim niejednorodne tekstury oraz imitacje paneli drewnianych. Czym się wyróżniają? Tego typu wykładzina winylowa wykończona jest dodatkową warstwą, np. poliuretanu, który odpowiedzialny jest za zabezpieczenie materiału przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Heterogeniczne wykładziny PCV zazwyczaj złożone są z trzech warstw:

  • spodnia warstwa – wykonana z PVC przemysłowego lub z pianki poliuretanowej, która chroni przed odkształcaniem się wykładziny i jest świetnym amortyzatorem,
  • środkowa warstwa – pełni rolę dekoracji, może mieć różny kolor i wzór,
  • wierzchnia, ochronna warstwa – zazwyczaj jest bezbarwna, wykonana z twardego PVC.

 

Ostatnia warstwa wpływa na jakość pokrycia podłogi – im jest grubsza, tym bardziej wytrzymała na ścieranie i uszkodzenia jest wykładzina winylowa. Najbardziej odporne modele mają warstwę ochronną o grubości powyżej 3,5 mm.

 

Wykładziny PCV – bardzo łatwy montaż

Pokrycia podłóg, np. wykładziny Tarkett powinny być montowane wyłącznie na równym i stabilnym podłożu (np. betonowym lub anhydrytowym). Przed rozpoczęciem prac
związanych z montażem, specjalista wykonujący zlecenie powinien zastosować specjalną masę wykończeniową, która pozwoli na zniwelowanie wszelkich pęknięć oraz nierówności.

 

Montaż wykładziny odbywa się za pomocą specjalnego kleju przeznaczonego do tego rodzaju prac. Chociaż jest prosty, wymaga precyzji – jakiekolwiek zagięcia czy nierówności są praktycznie niemożliwe do poprawy.