Montaż wykładziny biurowej – dlaczego warto wybrać profesjonalistę?

Montaż wykładziny biurowej – dlaczego warto wybrać profesjonalistę?

Montaż wykładziny może wydawać się stosunkowo prostą czynnością, jednak wymaga odpowiedniej wiedzy, aby uniknąć jej strzępienia się czy zwijania. Można oczywiście wykonać go samemu, jednak nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie – zwłaszcza w przypadku większych powierzchni.  

Co warto wiedzieć przed wyborem pokrycia podłogi?

Przed podjęciem decyzji o zakupie wykładziny, warto dokonać dokładnego pomiaru pomieszczenia, w którym ma zostać zamontowana. Dobrze uwzględnić przy tym podstawowe wymiary, takie jak długość i szerokość, zagłębienia czy ukosy ścian. W przypadku wykładzin dostępnych w rolkach, zdecydowanie lepiej wybrać jeden kawałek, który będzie dopasowany do szerokości pomieszczenia. Dzięki temu można uniknąć konieczności docinania i dopasowywania materiału do proporcji wnętrza. Dokonując pomiarów, należy doliczyć dodatkowo zapas 10 cm z każdej strony na wypadek ewentualnych błędów obliczeniowych czy nieprzewidzianych komplikacji przy montażu. 

Jak wygląda montaż wykładziny dywanowej?

Istnieją dwa sposoby montowania wykładziny. Jednym z nich jest użycie taśmy, która mocowana jest do podłoża i do pokrycia podłogi, drugim natomiast wykorzystanie kleju przeznaczonego do tego celu. Najważniejszą czynnością jest jednak łączenie wykładziny. Montaż wykładziny na dużych powierzchniach wymaga starannego docięcie brytów tak, aby w miejscu łączenia nie pozostawić widocznego śladu. Listwy wykończeniowe sprawdzają się przede wszystkim przy powierzchni położonej najbliżej progów. Przy ścianach stosuje się cokoły z zachowaniem około 5-centymetrowej wysokości. Listwy wykończeniowe mocowane są za kleju na gorąco, a następnie w profil wprowadzana jest wykładzina docięta na odpowiednią wysokość. Montaż wykładziny elastycznej również warto powierzyć specjaliście. Jak wygląda jego przebieg?
  1. Podłoga jest oczyszczana z wszelkich zabrudzeń.
  2. Zagruntowanie i wykonanie podkładu z masy wygłądzającej.
  3. Po wyschnięciu masy, szlifowanie posadzki.
  4. Wykładzina rozkładana jest na podłodze i odpowiednio dopasowywana do wnętrza razem z wywinięciem na ścianę.
  5. Krok po kroku na powierzchnię nanoszony jest specjalny klej do wykładzin.
  6. Ostatnim etapem jest spawanie łączeń i narożników wykładziny.
Wszystkie prace montażowe wymagają ogromnej cierpliwości i precyzji. Najmniejsze zagięcie spowoduje mało estetyczny efekt, który ciężko będzie poprawić, dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. 

Zastosowanie wykładzin biurowych

Zastosowanie wykładziny elastycznej jest doskonałym rozwiązaniem we wszystkich pomieszczeniach, które są intensywnie eksploatowane – np. w biurach. Bardzo często montowana jest w korytarzach, kuchniach czy w łazienkach – wówczas wybierany jest model, który ma dodatkowe wytłoczenia antypoślizgowe.