Jak dobrać wykładziny biurowe, aby były estetyczne i funkcjonalne?

Jak dobrać wykładziny biurowe, aby były estetyczne i funkcjonalne?

Wybór wykładziny do biura nie jest prostym zadaniem. Miejsce pracy powinno wyglądać estetycznie i być wizytówką firmy. Co więcej, praca w pięknym wnętrzu może wpływać na komfort pracowników. Wykładziny do biura powinny być jednak nie tylko wytrzymałe i ładne, ale również odporne na zabrudzenia i łatwe w czyszczeniu.

 

Dywanowe wykładziny do biura


Wykładziny do biura określane jako dywanowe mają wiele zalet i są bardzo chętnie wybierane przez wiele firm. Co je wyróżnia? Przede wszystkim:

  • są dostępne w wielu kolorach i wzorach,
  • doskonale tłumią hałas,
  • nadają wnętrzu przytulnego charakteru.

 

Jeszcze jedną ważną ich cechą jest zatrzymywanie ciepła w pomieszczeniu, co jest istotne szczególnie w okresie zimowym.

Wykładziny dywanowe dostępne są w dwóch wersjach – w płytkach oraz w rolkach. Rolki występują w szerokości 4 metrów, dzięki czemu wykładzinę można dopasować do indywidualnych potrzeb. Wykładziny dywanowe w płytkach to wiele rozmiarów przeważnie 50 x 50 cm ale występują też w postaci tzw. Planków (desek) lub w kształcie heksagonów, rombów a także trójkątów. Wybierając drugie rozwiązanie, uzyskujemy bardzo duże możliwości aranżacji wnętrza. Wtedy wykładzina do biura nadaje wnętrzu niepowtarzalny i wyjątkowy wygląd. Bardzo dużą zaletą wykładzin w płytkach jest natomiast możliwość wymiany zabrudzonego lub uszkodzonego elementu na całkowicie nowy, bez konieczności demontażu całej podłogi.

 

Wykładzina do biura – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Decydując się na produkt, jakim jest wykładzina do biura, należy zwrócić uwagę na charakter splotu, a także sposób cięcia, jaki został wykonany w danym modelu. Mając na uwadze te właściwości, można wybrać wykładziny:

  • pętelkowe,
  • cięte,
  • igłowane.

Bardzo często wybieranym rodzajem jest wykładzina igłowana, która cechuje się niezwykle dużą wytrzymałością przy stosunkowo niskiej cenie.

Wybierając wykładzinę do biura, należy zwrócić uwagę również na materiał, z jakiego została wykonana. Najczęściej stosowane to:

  • poliamid – materiał bardzo łatwy w zakresie utrzymania czystości, plastyczny oraz odporny na uszkodzenia,
  • polipropylen – znacznie mniej odporny na zabrudzenia, łatwiej ulega zniszczeniu.

 

Wykładziny do biura – pozostałe możliwości

Wybierając wykładziny biurowe do miejsc, gdzie oprócz pomieszczeń biurowych są także części przemysłowo-produkcyjne, najlepiej zdecydować się na wykładziny elastyczne. Tego typu wykładziny biurowe imitują podłogę wykonaną z drewna lub kamienia. Wykonuje się je PVC, dzięki czemu są bardzo trwałe oraz zdecydowanie łatwiej utrzymać je w czystości. Przy wyborze wykładzin PVC warto zwrócić uwagę na klasę ścieralności – im wyższa, tym lepsza dla przestrzeni biurowych, które narażone są na bardzo wysoką eksploatację każdego dnia.