Samodzielny montaż wykładzin w domu

Samodzielny montaż wykładzin w domu

Coraz więcej osób decyduje się na pokrycie wykładziną podłogi w domu ze względu na funkcjonalność takiego rozwiązania. Wykładziny nie tylko estetycznie prezentują się we wnętrzach, ale także są łatwe w utrzymaniu oraz wykazują dobre parametry izolacji termicznej i akustycznej. Montaż wykładzin to nieskomplikowane zadanie, dlatego mogą sobie z nim poradzić osoby niedoświadczone, nieposiadające specjalistycznych narzędzi. Jak tego dokonać?

Montaż wykładzinróżne metody

Do ułożenia wykładziny w domu nie potrzebujesz ani specjalistycznych narzędzi, ani umiejętności. Montaż wykładzin można przeprowadzić za pomocą taśmy lub kleju, a wybór metody powinien być uzależniony od wielkości pomieszczenia oraz rodzaju wykładziny. Cała procedura składa się z kilku prostych etapów, które obejmują także wcześniejsze przygotowanie do ułożenia wykładziny.

Montaż wykładzin – jak wymierzyć potrzebną ilość materiału

Przed rozpoczęciem pracy należy dokładnie wymierzyć pomieszczenie, uwzględniając przy tym jego specyficzne parametry, takie jak wnęki czy kominek. Długość i szerokość poszczególnych ścian trzeba do siebie dodać, pamiętając o tym, żeby podczas wybierania wykładziny kupić jej o 1- 2 metry więcej, aby podczas wycinania nie zabrakło materiału. Warto wybierać taką szerokość, aby w miarę możliwości pokryła całe pomieszczenie lub na powierzchni podłogi znajdowało się jak najmniej łączeń poszczególnych pasów materiału.

Montaż wykładzin – przygotowanie podłoża

Podłoże powinno być dobrze przygotowane, aby wykładzina długo trzymała się podłogi i wyglądała estetycznie. W tym celu powierzchnię trzeba dokładnie osuszyć i posprzątać, dodatkowo wyrównując wszelkie nierówności. W przypadku betonowej podłogi wybrane miejsca można zaszpachlować, a starą drewnianą posadzkę przykryć płytą pilśniową, aby wyrównać jej poziom.

Montaż wykładzin na taśmę klejącą

Jest to najprostszy i najtańszy sposób mocowania wykładziny, jednak nie sprawdzi się w przypadku dużych pomieszczeń, gdyż materiał może nie przylegać stabilnie do podłoża. Taśmę dwustronną należy przymocować wzdłuż ścian oraz przez długość podłogi, a następnie przeprowadzić na niej montaż wykładzin, rozwijając ją stopniowo wzdłuż pomieszczenia. Przed położeniem kolejnej partii trzeba dobrze wygładzić pas materiału ręką, aby szczelnie przylegał do podłoża i przykleił się wzdłuż taśmy.

Montaż wykładzin za pomocą kleju

Sposób ten jest nieco bardziej czasochłonny, ale skuteczniejszy w przypadku większych powierzchni. Dodatkowo montaż wykładzin na klej zapobiega jej marszczeniu i dobrze mocuje kolejne arkusze do podłogi. Cała procedura przeprowadzana jest tak samo jak w przypadku taśmy klejącej – z tą różnicą, że całą powierzchnię należy posmarować specjalnym klejem do wykładzin. Następnie stopniowo rozwija się rolkę wykładziny i wygładza ją, aby ściśle przylegała do podłoża. Dla równomiernego rozprowadzenia kleju pomocna będzie packa z ząbkami, która zbierze nadmiar preparatu i wyrówna podłoże.